На Сумщині після російської атаки виникли проблеми з електроенергією – «Сумиобленерго»
На Сумщині після російської атаки виникли проблеми з електроенергією, повідомляє компанія «Сумиобленерго».
«У кого зараз є перебої з розподілом електроенергії в місті Суми, Сумському та Охтирському районах – це через атаку армії РФ на енергетику Сумщини. З метою безпеки не розголошуємо деталей і наслідків, щоб не коригувати подальші дії ворога», – повідомила компанія у фейсбуці.
У компанії заявляють про роботу в посиленому режимі над відновленням розподілу електроенергії.
Сирський: за червень Сили безпілотних систем уразили понад 19,6 тисячі цілей РФ
У червні кожна третя російська ціль – з усіх уражених Силами оборони України – на рахунку Сил безпілотних систем, повідомив головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський.
Загалом, за його словами, за попередній місяць угруповання Сил безпілотних систем уразило понад 19,6 тисячі цілей, знищило – 5024. Зокрема, знешкоджено 88 російських танків, 129 ББМ, 427 артилерійських систем, 31 РСЗВ, зазначив Сирський і додав, що 9 липня заслухав доповідь нового командувача Сил безпілотних систем майора Роберта Бровді.
«Зараз дуже важливий момент у війні. Вистояти на полі бою зможемо за умови вмілого використання дронів, збільшення їхньої кількості й якості. Безпілотники допомагають нам знищувати більше окупантів, а насамперед – піхоти, яка найбільш дієва в наступі. Водночас безпілотні системи допомагають зберігати життя наших воїнів – і БпЛА, і наземні роботизовані комплекси», – цитує слова Сирського пресслужба Генштабу.
Роберт Бровді (позивний «Мадяр») очолив Сили безпілотних систем (СБС) Збройних сил України після указу президента України Володимира Зеленського №386, оприлюдненого 3 червня.
20 червня Сили безпілотних систем ЗСУ 20 повідомили про створення угруповання СБС, яке об’єднає всі складові роду сил, для «підвищення ефективності управління, трансформації Сил й адаптації до вимог сучасної війни». Командування очікує, що це забезпечить злагодженість дій і більш системне бойове застосування безпілотних систем. Угрупованням керує командувач СБС Роберт «Мадяр» Бровді.
Читайте також: «Вже на Донбасі, на своєму місці» – Бровді завершив прийняття від Сухаревського посади командувача СБС
Зеленський почав зустріч із Келлогом у Римі
Президент України Володимир Зеленський у Римі розпочав зустріч зі спеціальним представником президента США з питань України Кітом Келлогом, повідомляють низка українських ЗМІ з посиланням на кореспондентів на місці події.
Як пише Укрінформ, Келлог входить до складу американської делегації, що братиме участь у Конференції з відновлення України.
На початку зустрічі сторони не робили якихось заяв.
Зеленський сьогодні прибув до Італії, де 10-11 липня відбудеться Конференція з відновлення України(Ukraine Recovery Conference). Це – вже четверта міжнародна зустріч високого рівня, присвячена підтримці післявоєнної відбудови і реформ в Україні. Попередні конференції проходили в Лугано, Лондоні й Берліні.
Війна за свідомість: як у Польщі працює дезінформація проти України та ЄС
Польща послідовно підтримувала Україну ще з початку війни у 2014-му. За данимиМінекономіки України, станом на 2025 рік тимчасовий захист там отримали близько мільйона українців.
Під час повномасштабного вторгнення Польща передала Україні 46 пакетіввійськової допомоги на майже 5 мільярдів євро (станом на травень 2025 року).
Це помічають і російські пропагандисти та дезінформатори , які націлюють свою пропаганду як на самих поляків, так і на українців у Польщі.
Використання емоційно забарвлених заяв та зманіпульованих відеофрагментів, у яких українців звинувачують у паразитуванні на бюджеті країни та невдячності – серед основних гачків дезінформаторів у Польщі. Їхня мета – спровокувати ворожнечу та підірвати довіру в тамтешньому суспільстві. На цьому наголошує Кінга
Далі читайте тут
Пєсков про рішення ЄСПЛ щодо РФ: Москва вважає їх «нікчемними»
Росія вважає «нікчемними» рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), у тому числі щодо катастрофи малайзійського Boeing та ситуації в Україні.
«Не збирається виконувати. Вважаємо їх нікчемними», – заявив на брифінгу речник президента Росії Дмитро Пєсков.
Сьогодні ще до оголошення ЄСПЛ журналісти вказали, що суд винесе рішення у цих справах, і запитали у Пєскова, чи відстежує РФ діяльність суду, чи збирається виконувати його рішення.
Європейський суд з прав людини 9 липня ухвалив два рішення проти Росії, в яких ідеться, що РФ порушила міжнародне право в Україні. Це перший випадок із з моменту повномасштабного вторгнення у 2022 році, коли міжнародний суд визнав Москву відповідальною за порушення прав людини.
Суд також постановив, що Росія причетна до збиття рейсу MH17. Це перший випадок, коли міжнародний суд визнав Москву відповідальною за трагедію 2014 року в небі над Донбасом.
Раніше Україна та Нідерланди подали проти Росії до ЄСПЛ чотири позови, які охоплюють широкий спектр імовірних порушень прав людини з початку конфлікту, включно зі збиттям літака «Малайзійських авіаліній» та викраденням українських дітей.
Росія вперше масовано атакувала FPV-дронами Добропілля на Донеччині
Росія вперше масовано атакувала FPV-дронами Добропілля на Донеччині. FPV коптерного типу атакували безпосередньо центр міста, повідомляє кореспондент Донбас Реалії (проєкту Радіо Свобода), що прибув на місце.
Один із дронів влучив у дах магазину, також палають до десяти автомобілів. Очевидець розповів, що при ньому з магазину забирали одну поранену. Кількість дронів, які атакували місто, наразі невідома, проте люди кажуть, що чули їх із різних боків.
Очевидці публікують у міських групах відео того, як коптери літають просто над жвавою вулицею і вибухають недалеко від кафе.
У Кремлі прокоментували аудіо, в якому Трамп каже, що погрожував Путіну «бомбити Москву»
Речник Кремля Дмитро Пєсков фактично уникнув відповіді на запитання про те, чи була розмова, згадана в опублікованому телекомпанією CNN аудіо, на якому, як стверджується, Дональд Трамп розповідає, що обіцяв російському президенту Володимиру Путіну «бомбити Москву» у разі російського вторгнення в Україну.
За повідомленням, Трамп розповів про це на закритій зустрічі зі спонсорами під час передвиборчої кампанії 2024 року. Коли саме відбулася згадана Трампом розмова з Путіним – не уточнюється. Білий дім ситуацію поки що не коментував.
Пєсков сказав, що не може підтвердити чи спростувати справжність самого аудіозапису, зазначивши, що «фейків зараз дуже багато». Говорячи про саму ймовірну розмову, речник Путіна сказав, що йдеться, мабуть, про період, коли Трамп не був президентом США, а тоді «не було телефонних розмов» (між ним і Путіним).
У Конференції з відбудови України в Римі візьмуть участь Мелоні, Метсола, фон дер Ляєн – Матернова
Посолка Європейського союзу в Україні Катаріна Матернова повідомила про свою участь у Конференції з відновлення України (URC2025), яка пройде в Римі 10-11 липня.
За її словами, також у зустрічі візьмуть участь прем'єр-міністр Італії Джорджа Мелоні, голова Європейської Ради Антоніу Кошта, голова Європарламенту Роберта Метсола та голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
«Я прибула до Риму – міста, де протягом наступних трьох днів світ зосередиться не на руйнуванні, а на відбудові України. На Конференції з відновлення України 2025 року ключові лідери, включаючи прем'єр-міністра Джорджію Мелоні, президента Володимира Зеленського, президента Європейської ради Антоніо Кошту, президента Європейського парламенту Роберту Метсолу та президента Європейської комісії Урсулу фон дер Ляєн, зберуться разом з низкою інших глобальних партнерів, щоб забезпечити реальні зобов'язання щодо відновлення України», – написала Матернова у фейсбуці.
За її словами, політики зібралися, «щоб поговорити про енергетику, інфраструктуру, охорону здоров'я, освіту, можливості для ветеранів – і про реформи, які закріплять шлях України до ЄС».
«Бізнес та міжнародні інвестори також беруть участь, оскільки відновлення потребує як державного, так і приватного лідерства. Тут також присутні організації громадянського суспільства, багато місцевих представників та журналісти з України», – додала Матернова.
Напередодні президент Володимир Зеленський затвердив склад української делегації на конференції в Римі, її очолить перша віцепрем’єрка, міністр економіки України Юлія Свириденко. Загалом до складу делегації входять 11 високопосадовців.
Генштаб: на фронті від початку доби було 112 бойових зіткнень
На фронті від початку доби зафіксовано 112 бойових зіткнень, повідомив, посилаючись на дані станом на 16:00, Генштаб Збройних сил України.
Найбільше боїв, за даними командування, було на Покровському напрямку. «З початку доби окупанти здійснили 36 спроб потіснити наших захисників із займаних позицій у районах населених пунктів Попів Яр, Полтавка, Новоторецьке, Мирноград, Новоекономічне, Мирне, Миролюбівка, Миколаївка, Промінь, Лисівка, Котлине, Удачне, Дачне, Новосергіївка, Ялта, Олексіївка та в бік населених пунктів Новопідгородне, Покровськ, Разіне, Родинське. Сили оборони стримують натиск противника і відбили 32 атаки, чотири боєзіткнення досі тривають», – йдеться в повідомленні.
Крім того, бої зафіксували на Північно-Слобожанському, Курському, Південно-Слобожанському, Куп’янському, Лиманському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Новопавлівському, Оріхівському, Придніпровському напрямках.
Обмеження ціни на нафту та вето Словаччини блокують нові санкції ЄС проти Росії
Європейський Союз наближається до ухвалення чергового пакету санкцій – вже 18-го з часу повномасштабного вторгнення Росії в Україну понад три роки тому. Але залишаються ще два невирішені питання. По-перше – стеля цін на російську нафту. Це положення досі залишається в проєкті, з яким ознайомилося Радіо Свобода, але невідомо, чи збережеться воно в остаточній версії. По-друге, вето Словаччини з питання, яке хоча й пов’язане із санкціями, формально не входить у документ.
Коли Єврокомісія представила проєкт санкцій у червні, то головною пропозицією було знизити стелю цін на російську нафту з нинішніх $60 за барель до $45. Оскільки ця політика координується в межах Групи семи (G7), ЄС намагався отримати схвалення інших країн G7, зокрема США, під час саміту в Канаді минулого місяця.
Проте переконати Вашингтон не вдалося, особливо після зростання цін на нафту через удари Ізраїлю та США по Ірану. Попри це, у Брюсселі розглядають можливість просувати ідею самостійно, адже стеля цін на нафту спочатку була способом обійти заборону ЄС на надання транспортних послуг для перевезення російської нафти.
Далі читайте тут
Стефанішина про рішення ЄСПЛ щодо РФ: «у жодному з попередніх конфліктів не було такого одностайного засудження»
Коментуючи рішення ЄСПЛ у справі «Україна-Нідерланди проти Росії», віцепрем’єрка, міністерка юстиції України Ольга Стефанішина заявляє, що у жодному з попередніх конфліктів не було настільки одностайного засудження міжнародною спільнотою кричущої зневаги до засад міжнародного правопорядку, встановленого після Другої світової війни, як в рішення Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) щодо Росії.
«У жодному з попередніх конфліктів не було настільки одностайного засудження міжнародною спільнотою кричущої зневаги до засад міжнародного правопорядку, встановленого після Другої світової війни», – написала Стефанішина в фейсбуці.
За її словами, суд встановив, що військові атаки російських сил по суверенній території України з 11 травня 2014 по 16 вересня 2022 року були стратегічно сплановані з навмисною метою та беззаперечним результатом – встановлення влади й контролю над територіями, інфраструктурою та населенням.
«Тут варто пояснити. У березні 2022 року росію виключили з Ради Європи через повномасштабне вторгнення в Україну. Однак виключення Росії як члена не означає, що з того самого дня для них перестала діяти Конвенція про захист прав людини. Конвенція містить важливу норму: при виключенні держави з Ради Європи Конвенція продовжує діяти для неї впродовж шести місяців. Тому ЄСПЛ встановлював порушення до 16 вересня 2022 року – моменту остаточного припинення дії Конвенції для Росії», – пояснила міністерка.
Армія РФ просунулась до Лиману: наскільки зросла загроза для міста?
Російська армія захопила значні території на Катеринівському виступі – відносно новому плацдармі на східному березі річки Оскіл у напрямку Лиману на Донеччині. Про це 9 липня повідомив проєкт DeepState.
Звідси загарбникам залишається близько 13 кілометрів до берега Осколу, і близько 10 – до Лиману.
Лиман, по суті, – крайнє північне місто «ланцюга фортець» на Донбасі – великих промислових міст Слов'янсько-Краматорської агломерації. З півдня армія РФ намагається наблизитися до них із боку Костянтинівки.
Папа Лев XIV прийняв Зеленського у своїй резиденції: говорили про війну і пошук шляхів до миру
Папа Римський Лев XIV у середу, 9 липня, прийняв на аудієнції у резиденції в Кастель-Ґандольфо президента України Володимира Зеленського, йдеться у повідомленні пресслужби Святого Престолу.
Як зазначається у повідомленні, сторони обговорили війну, що триває, та «нагальність пошуку тривалих і справедливих шляхів до миру».
Дніпро: апеляційний суд відхилив скаргу депутатки облради, яку підозрюють у фіктивній службі в ЗСУ
Дніпровський апеляційний суд відхилив апеляційну скаргу депутатки облради Маріанни Кізіярової (раніше Мірошниченко) і залишив запобіжний захід незмінним – тримання під вартою або понад 700 тисяч гривень застави, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.
За даними кореспондента, вона вже внесла заставу, однак подала апеляцію, аби зменшити розмір до 160 тисяч. За її словами, їй довелося позичати гроші, адже за депутатство грошей не отримає і нині є безробітна.
Депутатку підозрюють у фіктивній службі в ЗСУ. Кізіярова всі звинувачення відкидає.
23 червня суд обрав їй запобіжний захід у вигляді тримання під вартою або 757 тисяч гривень застави.
Державне бюро розслідувань 18 червня повідомило про викриття схеми фіктивного проходження військової служби депутаткою Дніпропетровської обласної ради.
За даними бюро, 2023 року посадовиця пройшла військово-лікарську комісію і була визнана придатною до служби для «створення позитивного іміджу та отримання неправомірних виплат із державного бюджету». Після комісії її направили до навчального центру для проходження базової військової підготовки та присвоїли військове звання солдата.
У пункті пропуску «Шегині-Медика» обмежать проїзд автобусів: у Мінрозвитку назвали причину
З 10 липня на пункті пропуску «Шегині-Медика» через перевантажений трафік для виїзду за кордон, у системі «єЧерга» зможуть зареєструватись лише регулярні автобуси, повідомив заступник міністра розвитку громад та територій Сергій Деркач.
Він зазначив, аби зменшити навантаження та підвищити комфорт подорожей, нерегулярні маршрути пропонують тимчасово скеровувати через «Нижанковичі – Мальховичі».
«Цей новий пункт пропуску на польському боці кордону. Його відкрили наприкінці минулого року. «Нижанковичі» щодоби може перетинати 50 автобусів. Але за весь червень там було оформлено лише 80 таких транспортних засобів. Тобто це лише кілька автобусів на добу. У той час, як «Шегині» буквально «не вивозять» таке навантаження», – повідомив Деркач.
За його даними, це рішення є тимчасовим.
Майбутнє України через 10 років: частка песимістів вперше перевищила частку оптимістів – КМІС
В Україні до 43% знизилася частка тих, хто оптимістично налаштований на майбутнє країни, соціологи вперше зафіксували, що частка песимістів перевищила частку оптимістів. Про це свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС).
Соціологи зазначають, що з жовтня 2022 року вони спостерігають стабільне зниження частки тих, хто поділяє оптимістичний погляд на майбутнє України, але ще в грудні 2024 року більшість усе-таки вважали, що через 10 років Україна буде процвітаючою країною-членом ЄС.
«Між груднем 2024 року і травнем-червнем 2025 року відбувалися принципові зміни в громадських настроях і наразі вже тільки 43% оптимістично оцінюються майбутнє країни (зниження з 57%). Натомість з 28% до 47% стало більше тих, хто вважає, що через 10 років Україна буде зруйнованою країною із значним відтоком населення», – йдеться у прес-релізі інституту.
За даними соціологів, порівняно з груднем 2024 року з 53% до 61% зросла частка тих, хто вважає, що українці долають суперечності та йдуть шляхом до згуртованої нації – переважно це відбувалося за рахунок зниження частки тих, хто мав невизначені погляди (з 14% у грудні 2024 року до 7% зараз).
Разом з цим третина населення – 33% – зараз і рівно стільки ж було в грудні 2024 року) вважають, що внутрішні суперечності поглиблюються і українці йдуть до розколу, свідчать результати опитування.
Армія РФ завдала ракетного удару по Печенізькій громаді на Харківщині: постраждав чоловік, загорілись будинки – влада
У середу, 9 липня, російські військові завдали ракетного удару по території Печенізької громади, повідомив голова Харківської обласної військової адміністрації (ОВА) Олег Синєгубов.
Місцевий чиновник зазначив, що відомо про загоряння двох будинків.
Згодом він уточнив, що внаслідок російського обстрілу є постраждалий.
«Медики надали допомогу 61-річному чоловіку. Госпіталізації не потребує. Огляд місця обстрілу триває», – підсумував голова ОВА.
ОВА: на Донеччині загинули вісім людей, більшість – через російські атаки FPV-дронами
На Донеччині через російські атаки загинули вісім людей, поранені – троє, повідомив голова обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.
За його словами, сили РФ атакували FPV-дронами місто Родинське – там загинули п’ятеро людей, знищені дві цивільні автівки.
У Званівській громаді війська РФ безпілотником поцілили у машину, що доставляла гуманітарну допомогу жителям цієї фронтової громади – поранені двоє водіїв автомобіля, поінформував Філашкін.
Також, за даними місцевої влади, Костянтинівка зазнала двох авіаударів — загинули три людини, ще одна – поранена, пошкоджено 21 приватний будинок, адмінбудівлю та інфраструктурний об'єкт.
У Міноборони пояснили, як повернутись із СЗЧ за спрощеною процедурою до 30 серпня
Українські військові, які здійснили самовільне залишення частини (СЗЧ) до 25 травня 2025 року, зможуть повернутися на службу за спрощеною процедурою, заявила в ефірі телемарафону заступниця міністра оборони України Катерина Черногоренко.
«Слід сказати, що станом на зараз військові, які пішли в СЗЧ до 10 травня 2025 року, знову можуть повернутися на службу за спрощеною процедурою до 30 серпня 2025 року. Звертаюся до всіх військовослужбовців, які мають намір повернутися з СЗЧ», – заявила вона.
СЗЧ – самовільне залишення частини, це ситуація, коли військовий залишає місце служби без дозволу командира або поважних причин.